Gra mobilna „Dune!” zbiera mnóstwo informacji na temat posiadacza. Ale czy tylko ona?

Gra mobilna „Dune!” zbiera mnóstwo informacji na temat posiadacza. Ale czy tylko ona?

Straszenia pułapkami Internetu ciąg dalszy. Jak zauważyli redaktorzy Androidcompl, bardzo popularna gra mobilne Dune! (5 milionów pobrań i wciąż rośnie) posiada w swoim kodzie wiele funkcji mających za zadanie śledzić czynności wykonywane na telefonie na którym jest zainstalowana. Wśród udostępnianych informacji znajdują się m.in. kraj, miejsce pobytu, system operacyjny telefonu, numer telefonu, poziom baterii i inne. Do tego w programie gry znajdują się połączenia do zewnętrznych bibliotek które mogą zbierać i udostępniać znacznie więcej informacji.

Brzmi słabo, prawda? Ano słabo. Problem w tym, że Dune! to nie jedyna taka aplikacja. Z co bardziej „szpiegowskich” apek wymienić można np. Xtrade, apkę służącą do handlu CFD i, ale to już nieoficjalnie, przesyłania firmie trzeciej informacji nt. telefonu jej użytkownika, począwszy od listy zainstalowanych aplikacji a skończywszy na rozdzielczości ekranu telefonu (!). Na ogól aplikacje te informują o swoich niecnych działaniach jeszcze w Szczegółach Uprawnień na Google Play, ale kto by tam czytał... poza tym często wcale o tym nie informują.

Morał historii? Nie pobierajcie niczego, co naprawdę nie jest wam potrzebne, a jak już pobieracie to czytajcie readme i opinie użytkowników.


Beta Androida 8.0 Oreo lada chwila dostępna w Polsce, Niemczech i Francji

Samsung Galaxy S9 może mieć baterię większą, niż sądziliśmy

comments powered by Disqus
Blog