Niecałe dwie godziny temu pisaliśmy o bardzo groźnym eksploicie zabezpieczeń smartfonu Galaxy S10. W sieci, ściślej zaś na stronie Forbes, pojawiła się informacja, jakoby do oszukania czytnika linii papilarnych tego smartfonu wystarczyło naklejenie na nim innej niż oryginalna folii ochronnej. Zdaniem dobreprogramy.pl, artykuł ten to ”strachy na Lachy”.
”W źródle czytamy o pewnym producencie folii ochronnych, który przypadkiem wyprodukował ponoć taką osłonkę, że ekranowy czytnik linii papilarnych w modelach Galaxy S10 i Note 10 autoryzuje każdy palec. Zważywszy na specyfikę sensorów ultradźwiękowych, a takie implementuje Samsung, jest to możliwe. Już tłumaczę dlaczego.
Czytnik ultradźwiękowy działa w oparciu o dyfrakcję, czyli – idąc za definicją z Wikipedii – zespół zjawisk związanych ze zmianą kierunku rozchodzenia się fali, w tym przypadku dźwiękowej. Przyłożenie palca powoduje wygenerowanie niesłyszalnego dla ucha ludzkiego dźwięku, który inaczej odbija się od bruzd, a inaczej od listewek. W efekcie urządzenie tworzy obraz odcisku, który ostatecznie porównuje z obrazami zapisanymi w bazie.
Wadliwa osłonka ekranu może zaszkodzić w dwojaki sposób. Albo całkowicie zablokować czytnik, albo właśnie sprawić, że ten przyjmie każdy palec. Bo dojdzie do zbyt znacznego, nienaturalnego rozproszenia fal lub wzorcem stanie się struktura samej osłonki. Tyle że przypadek numer dwa możliwy jest tylko wtedy, gdy kalibracja sensora zostanie wykonana po naklejeniu felernej folii. W innym razie skan po prostu nie przejdzie.”
Zdaniem dobreprogramy.pl, metoda opisana przez Forbes to bzdura, gdyż nowa folia ochronna w żaden sposób nie wpływa na wzorzec odcisku palca zapisany w bazie danych smartfonu.
Kto ma rację, kto pisze brednie? Czas i opinie ekspertów pokażą. Całość cytowanego artykułu znajdziecie pod tym adresem.
W sieci pojawiło się 50 minut gameplayu z Warcraft III: Reforged
Windows Defender wzmocniony. Otrzymał ochronę przed naruszaniem integralności