Filmik na YouTube buforuje się podejrzanie długo? Gra na Steam ściąga się znacznie dłużej, niż powinna? Tracisz zasięg w drugim pokoju? Komputerswiat ma dla ciebie rozwiązanie, a raczej kilka. Oryginalny artykuł przeczytacie, klikając tutaj, ja tylko pozwolę sobie skrótowo opisać wszystkie osiem metod:
1. Odpowiednie położenie routera. Najlepiej w centralnym miejscu w domu, tak by jego sygnał wszędzie dochodził. Unikaj stawiania go na podłodze, lepiej postawić go na stołku lub innym w miarę wysokim obiekcie.
2. Ustawienie anteny w routerze. Domyślnie najlepszym ustawieniem anten jest pionowe. Jeśli nasz dom/biuro/inne miejsce posiada więcej niż jedną kondygnację, dobrze jest zamontować dwie anteny i skierować jedną w górę a drugą w dół.
3. Zmiana częstotliwości sieci bezprzewodowej. Większość urządzeń korzystających z Wi-Fi pracuje na częstotliwości 2.4 GHz. Istnieje też jednak coraz więcej sprzętów korzystających z częstotliwości 5 GHz. Przestawiając router na tą częstotliwość sprawimy, że będzie ona mniej ”oblegana”. Uwaga, zasięg 5 GHz jest znacznie krótszy.
4. Opuszczenie zatłoczonego kanału. Ewentualnie możemy też wybrać w opcjach naszego routera kanał znajdujący się najdalej od innych urządzeń korzystających z Wi-Fi.
5. Moc routera. Niektóre routery pozwalają na zmianę mocy. Ta na ogół nie jest domyślnie ustawiona na najwyższa. Jej zwiększenie wydłuża zasięg sygnału.
6. Internet z gniazdka elektrycznego. Powerline, sieć internetowa rozprzestrzeniana za pomocą domowej sieci elektrycznej.
7. Poszerzenie zasięgu repeaterem. Repeater odbiera, regeneruje i emituje dalej sygnał z routera, wzmacniając go. Nie należy umieszczać go tuż obok routera.
8. Sieci mesh – Wi-Fi nowej generacji. sieć niewielkich stacji Wi-Fi połączonych w jeden inteligentny system, który automatycznie wykrywa sygnał sieci i przekazuje go dalej, pokrywając sygnałem znacznie większy obszar niż pojedynczy ruter. Rozwiązanie podobne do Powerline, choć droższe.