DVB-T2 to nowy standard nadawanie sygnału telewizyjnego, na który wszyscy nadawcy naziemnej telewizji cyfrowej mają przejść do 30 czerwca 2022 roku. Wiele na jego temat napisała strona komputerswiat w tym artykule; ja ograniczę się do stwierdzenia, że jest to następca aktualnie używanego standardu DVT-B, że pozwala na lepsze wykorzystanie pasma częstotliwości, posiada większą pojemność multipleksu oraz przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych w jednym multipleksie, co z kolei ułatwi operatorom wprowadzenie w kraju sieci 5G. Dla nas, użytkowników, większość tych różnic pozostanie niezauważona.
No dobrze, to wszystko może i jest ciekawe, ale pewnie najbardziej interesuje was część związana z zapowiedzianymi kosztami DVB-T2. Na szczęście mogę was zapewnić, że mają one być bardzo skromne. Nie będzie potrzeby wymiany starego telewizora na nowy. Wystarczy, że kupicie tuner DVB-T2. Tuner ten będzie współpracował zarówno z nowszymi telewizorami LCD jak i starszymi analogowymi. Przed zakupem musisz się upewnić, że twój telewizor posiada złącze HDMI bądź SCART; 99.9% telewizorów będzie miało jedno bądź obydwa. W przypadku tego drugiego sami będziemy musieli zadbać o odpowiedni kabel (1 czy 2 dyszki).
Po zakupie tunera musimy podłączyć go do telewizora. Jest to prosta operacja. Wyłączamy telewizor z prądu, wpinamy przewód HDMI czy SCART do odpowiedniego gniazda, podłączamy kabel anteny naziemnej do wejścia antenowego w zewnętrznej obudowie tunera, podłączamy telewizor i tuner do prądu. Następnie ustawiamy w telewizorze urządzenie zewnętrzne jako źródło sygnału - wybieramy opcję HDMI dla złącza HDMI lub AV dla złącza SCART. Na ekranie telewizora (który od tego momentu staje się wyłącznie odbiornikiem treści i ekranem - kanały zmieniamy za pomocą pilota do tunera) powinna pojawić się plansza powitalna oprogramowania tunera DVB-T2. Teraz musimy skonfigurować urządzenie, co w większości przypadków sprowadza się do podążania za instrukcjami na ekranie. Voila! Gotowe.
Nowy tuner oferuje swoim posiadaczom szereg nowych funkcji. Są to EPG - pozwalający na wyświetlanie pełnego programu telewizyjnego wszystkich dostępnych kanałów oraz zaplanowanie nagrywania na nośnik zewnętrzny, Funkcje internetowe - możliwość połączenia domowego routera z telewizorem poprzez złącze Ethernet, PVR Ready - nagrywanie w formie cyfrowej, Odtwarzacz multimedialny oraz TimeShift - swoisty przycisk pauzy, zatrzymujący a następnie wznawiający transmisję.
Cena nowego tunera może wynosić od 80 do 250 złotych.
Jerzy Zięba wyleciał z YouTube. A potem wrócił
Zawalił się dach stadionu w Petersburgu, zginęła jedna osoba