Halicyna, czyli sztuczna inteligencja odkryła nowy antybiotyk

Odkrywanie nowych antybiotyków jest czasochłonne i kosztowne. Konieczność badania wielkiej liczby różnych substancji zabiera wiele czasu i pieniędzy, przy okazji spowalniając prace nad innymi dziedzinami farmaceutyki. Jak się jednak okazuje, jest to kolejna żmudna praca, w której pomóc nam może komputer. Naukowcy z MIT zaprogramowali model sztucznej inteligencji badający skuteczność różnych kombinacji substancji w zwalczaniu bakterii. Pierwszym poważnym efektem jej pracy jest halicyna, antybiotyk skuteczny w walce z bakteriami E.Coli. Nie wiemy, ile dokładnie czasu zabrało programowi MIT stworzenie tego antybiotyku, wiemy jednak, że jest on około 10-krotnie skuteczniejszy od zazwyczaj wytwarzanych substancji - uodpornienie się nań zabrało bakteriom 30 dni, podczas gdy zazwyczaj są to 2 do 3 dni.

Jak powstała ta dobroczynna SI? Dzięki uczeniu maszynowemu. Naukowcy wgrali do programu bazę skuteczności złożoną z 800 substancji naturalnych i 1700 lekarstw mniej lub bardziej skutecznych w walce z E.Colą. Następnie wprowadzili do programu kolejne 6000 specyfików (wszystkie wprowadzone dane pochodzą z bazy Broad Institute). Program po kolei testował efektywność kombinacji ww. substancji w zwalczaniu wybranych bakterii, do momentu, gry natrafił na najskuteczniejszą kombinację. Przy okazji odkryto, że halicyna jest także skutecznym środkiem przeciwko kilku innym bakteriom, np. prątkowi gruźlicy czy jednej z odmian sepsy.

Odkrycie MIT może zrewolucjonizować medycynę. Odpowiedzialni zań naukowcy wciąż dopracowują swój program, wprowadzają też do niego nowe informacje. Na razie nie wiadomo, czy ich SI będzie w przyszłości w stanie tworzyć lekarstwa na dowolne choroby, nie jest to jednak wykluczone.


Staroszkolna przygodówka na komputery do kupienia w promocyjnej cenie

Essential Phone dostanie Androida 11?

comments powered by Disqus