O, dwa dni temu była rocznica śmierci H.P. Lovecrafta

Trochę mi wstyd, że o niej nie wiedziałem, ale cóż, na naukę nigdy za późno. Howard Phillips Lovecraft to żyjący w pierwszej połowie 20-go wieku amerykański pisarz grozy, twórca szeroko znanej Mitologii C'thulhu*. W swoim czasie niespecjalnie poważany, po swojej przedwczesnej śmierci* autor ten sukcesywnie osiągał coraz większą popularność. Jego dzieła pasjonują czytelników na całym świecie, na ich podstawie powstały zresztą różne inne, mniej lub bardziej udane opowieści i filmy*.

Lovecrafta można lubić lub nie, ale w towarzystwie ludzi oczytanych wypada przynajmniej wiedzieć, z czym się go je. Otóż człowiek ten tworzył horror skoncentrowany wokół nie tyle krwawych morderców i okropnych potworów (choć jednego i drugiego nie brakuje), co wokół niewysłowionej grozy: w Mitologii C'thulhu ludzkość jest tylko nic nieznaczącym pyłem, drobiną w kosmosie, w którym prawdziwą władzę sprawują istoty tak odmienne od nas, tak bardzo potężne i przerażające, że nawet rąbek wiedzy na ich temat wystarczy, by doprowadzić człowieka do szaleństwa. Co więcej, istoty te w większości przypadków nie są nawet wrogo nastawione do ludzi - one nas po prostu nie zauważają. Istnienie naszej rasy zawdzięczamy tylko i wyłącznie temu, że nie jesteśmy dostatecznie ważni by się nami zainteresować. Większość horroru Mitologii C'thulhu to nie tyle inwazja potworów z ciemnych zakątków galaktyki, co poboczne efekty ich działań skierowanych w kompletnie innym kierunku niż my, ewentualnie ludzie pragnący uszczknąć dla siebie odrobiny mocy tych istot.

Zaintrygowani? Lovecraft był płodnym twórcą i autorem wielu krótszych lub dłuższych opowiadań, których nowe edycje regularnie trafiają do księgarni. Moim zdaniem najlepsze z nich, takie, które mógłbym z czystym sumieniem polecić, to:

Cień nad Innsmouth - młody student architektury przypadkiem znajduje się w zacofanym, ponurym miasteczku nadmorskim Innsmouth. Jego zbytnia ciekawość wobec nieufnych, dziwnie wyglądających mieszkańców miasta zaowocuje nie tylko zagrożeniem jego życia, lecz także wiedzą która odmieni jego życie na gorsze.

Coś na progu - potomek bogatej rodziny, ekscentryczny, delikatny człowiek zadaje się z dziewczyną, która nie jest tym kim się wydaje. Związek ten pokaże mu czarne moce, o których nie powinien wiedzieć żaden człowiek.

W Górach Szaleństwa - archeologiczna wyprawa na Antarktydę natknęła się na skamieliny stworzeń, o jakich nie słyszała jak dotąd nauka. Po katastrofie, która dotknęła wszystkich biorących w niej udział, dwaj pozostali przy życiu naukowcy muszą nie dopuścić do kolejnej ekspedycji.

Herbert West, Reanimator - student medycyny i jego przyjaciel badają metody ożywiania zmarłych. Niestety, okazuje się, że nie da się kogoś przywrócić do życia bez bardzo poważnych konsekwencji.

Zgroza w Dunwich - ponure Dunwich to miejsowość skrywająca wiele czarnych tajemnic. Gdy jeden z jej mieszkańców próbuje skontaktować się ze swoim prawdziwym ojcem, istotą nie z tego świata, cała ludzkość jest zagrożona.

Styl Lovecrafta nie jest dla każdego, mogą też drażnić mocno rasistowskie wątki*. Mimo to sugeruję, by każdy dał mu szansę. Jeśli lubicie się bać, nie pożałujecie...

*można też pisać Cthulhu, ale tak jest bardziej fancy.
**zmarł 15 marca 1937 roku na raka przewodu pokarmowego.
***bez Lovecrafta prawdopodobnie nie dostalibyśmy np. Martwego Zła, The Thing, Obcego i twórczości Stephena Kinga.
****Lovecraftowi obce było pojęcie równouprawnienia czarnych i żółtych z białymi.


Kolejne smartfony Samsunga dostaną aktualizację do One UI 2.1

Oppo Reno3 doczeka się globalnej premiery

comments powered by Disqus