Jak bezpiecznie kupić używany telefon

Telefony komórkowe nie są tanie. W zależności od pożądanego modelu możemy być zmuszeni zapłacić za nie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nie dziwi więc z pewnością nikogo, że kupujący rozglądają się za tańszymi alternatywami zakupu nowego urządzenia w sklepie. Jedną z nich (w sumie to jedyną, o ile nie chcecie napadać na sklep) jest kupno telefonu używanego - zawsze oszczędzi się to kilkadziesiąt - kilkaset złotych, nie? Jasne, lecz należy pamiętać, że homo homini lupus est, więc sprzedawca często będzie próbował nas oszukać. Nawet, jeśli trafimy na uczciwego człowieka, może on po prostu nie wiedzieć o ewentualnych usterkach telefonu. Oto kilka porad, jak ustrzec się przed kupnem badziewia.

1. Gdzie kupować? Jak to gdzie, w internetach! Do wyboru masz dwa największe serwisy ogłoszeniowe w kraju, czyli OLX i Allegro. Różnią się one od siebie jednym, ważnym detalem, mianowicie Allegro posiada program ochrony kupujących. Znajdują się w nim, oczywiście, różnego rodzaju kruczki (warto zapoznać się z regulaminem strony), lecz zasadniczo oferuje możliwość zwrotu kosztów po dokonaniu oszukanego zakupu. Jeśli ktoś woli OLX, droga wolna. Po prostu niech liczy się z możliwością nieodwrotnej straty pieniędzy.

2. Jak kupować? Z namysłem. Nigdy nie płacimy za telefon z góry. Najlepiej jest umówić się na odbiór płatny w jakimś publicznym miejscu z monitoringiem (np. w kawiarni). Spotkanie ze sprzedającym wykorzystujemy do dokładnego sprawdzenia telefonu. Pamiętajcie, że jakiekolwiek różnice pomiędzy opisem telefonu a jego stanem faktycznym są dobrą przyczyną dla natychmiastowego podziękowania za zakup.

2.1. Uważnie czytamy opis stanu technicznego telefonu i porównujemy do faktycznego. Są rysy, nie ma? Są plomby i/lub szczeliny zostawione po serwisowaniu? Czy sprzedający posiada kartę gwarancyjną telefonu? Czy w zestawie znajdują się ładowarka, słuchawki itp.? Warto też najzwyczajniej w świecie zadzwonić do kogoś, by sprawdzić połączenie z siecią.

2.2 Ważne jest sprawdzenie numeru IMEI, czyli indywidualnego numeru identyfikacyjnego telefonu komórkowego. Numer ten można znaleźć pod baterią smartfona, na pudełku lub tylnej pokrywie urządzenia - ewentualnie, możesz też uruchomić klawiaturę telefonu i wpisać w niej *#06#. Posiadając ten numer, możesz wejść na naszą stronę internetową i za darmo sprawdzić datę produkcji oraz, przede wszystkim, stan gwarancji telefonu.

2.3 Jeśli bardzo zależy nam na sprawdzeniu stanu telefonu w stu procentach, możemy umówić się ze sprzedającym na zabranie go do płatnej ekspertyzy. Wykonać ją można w autoryzowanym serwisie producenta telefonu, a jej koszt nie powinien przekroczyć stu złotych. Diagnoza takowa poda nam wszystkie informacje na temat zarówno oprogramowania jak i stanu fizycznego telefonu. Jeśli sprzedający odmawia zgody na wykonanie diagnozy, powinno ci to dać do myślenia.

Mam nadzieję, że ten skromny poradnik pomoże wam w zakupie sprawnego telefonu z bezpiecznego źródła. Powodzenia!


Nowy telefon Samsunga uzyskał certyfikat od Wi-Fi alliance. Czyżby Samsung Galaxy J5 (2017)?

Epicki fail BlackBerry - BB10 posiada 0.0 procent udziałów w rynku mobilnym

comments powered by Disqus