1. Ile osób na świecie dotknął koronawirus?
Oficjalne statystyki z dnia 10 lutego mówią o 40,1 tysiącach chorych i 908 zgonach. Dane te mogą być jednak mocno zaniżone przez chińskie władze. Tylko dwa zgony miały miejsce poza granicami Chin, jeden w Filipinach i jeden w Hongkongu. Dla porównania, łączna liczba ofiar SARS wyniosła 800 osób. Przypadki zarażenia znajdują się także w 30 innych krajach świata.
2. Jak groźny jest koronawirus i kogo najczęściej dotyka?
Warto wiedzieć, że absolutnie nie jest to choroba śmiertelna - znakomita większość zarażonych powraca do zdrowia. 80 procent zgonów to osoby po 60 roku życia, zwłaszcza te, których organizmy osłabione są przez inne choroby, na przykład sercowo-naczyniowe lub cukrzycę.
3. Jak można zdiagnozować chorobę?
Diagnoza n-CoV 2019 jest już dostępna w polskich oddziałach zakaźnych. Dokonuje się jej poprzez badania materiału pobranego z górnych i dolnych dróg oddechowych. Diagnoza trwa 24 godziny. W wypadku wyniku ujemnego dokonuje się powtórnego badania dla usunięcia wątpliwości. Specjalną kontrolę przechodzą osoby powracające z Chin oraz innych, wybranych lokacji.
4. Czy można przyjmować paczki z Chin?
Tak. Koronawirus umiera po paru godzinach spędzonych poza materiałem organicznym. Dopóki nie zamawiacie żywych zwierząt czy ludzi (!), wasze paczki powinny byc bezpieczne.
5. Stopień rozprzestrzenienia się wirusa.
99% przypadków zachorowań i zgonów ma miejsce w Chinach, z czego znakomita większość w prowincji Hubei z miastem Wuhan. Chorzy w innych krajach świata są na razie skutecznie izolowani, dzięki czemu nie powstały nowe ogniska choroby. W Afryce i Ameryce Łacińskiej nie odnotowano jeszcze ani jednego przypadku choroby.
6. Ograniczenia związane z podróżami.
7. Kiedy szczepionka?
Na razie lekarstwo na koronawirusa jest w lesie. 11 lutego zorganizowane zostanie spotkanie lekarzy i agencji zdrowia; ich celem będzie ustalenie, najlepsze metody walki z koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia zabiega o ponad pół miliardową dotacji na badania. Niestety, testy potrwają przynajmniej do lata.
8. Skąd wzięła się jego nazwa?
Od kształtu wirusa, który pod mikroskopem przypomina koronę. Nie ma on nic wspólnego z meksykańskim piwem Corona Beer.
9. Leczenie i ochrona.
W tej chwili nie istnieje lekarstwo stuprocentowo skuteczne przeciw koronawirusowi, można jednak zmniejszyć ryzyko zakażenia. W tym celu należy często myć i dezynfekować ręce. Noszenie maseczki ochronnej nie jest potrzebne osobom zdrowym, jednak tym już chorym pomaga w nie zarażaniu innych drogą kropelkową.
Lista bazuje na artykule Business Insider.