Wirtualna Polska twierdzi, że Pszczółka Maja ma nazistowskie korzenie

Oryginalny artykuł.

Kto by pomyślał, że bohaterka jednej z ulubionych kreskówek czasów komuny została stworzona przez nazistę? Okazuje się, że autorem książki o Mai z roku 1912 jest Waldemar Bonsels, niemiecki dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz, podróżnik i nauczyciel, jeden z najbardziej poczytnych autorów Niemiec lat 20-tych. Bonsels od zawsze miał nacjonalistyczne poglądy, a I Wojna Światowa i przegrana jego kraju tylko je wzmocniły. Wkrótce po przejęciu przez hitlerowców władzy w 1938 roku opublikował esej pt. ”NSDAP und Judentum”, w którym nazywał Żydów śmiertelnym wrogiem Niemiec. Później zaś stworzył pracę pt. ”Der Grieche Dositos” w której udowadniał, że Jezus nie był Żydem tylko galilejczykiem.

Taką właśnie osobą był Waldemar Bonsels (zdjęcie). Jego wersja Pszczółki Mai nieco różniła się od znanej nam kreskówki. Oprócz braku Gucia Maja była też buntowniczką, przeciwstawiającą się roli narzucanej przez społeczność ula. Jest pokazywana w złym świetle, jako osoba próbująca zniszczyć naturalny i dobry porządek rzeczy dla samolubnego widzimisię. Ostatecznie odkupuje swoją winę, wracając do swojego ula i ostrzegając go przed atakiem trutni. Książka przepełniona była brutalnością, militaryzmem, kultem siły i rasizmem.

Ostatecznie na rynek trafiły dwie książki o Mai - ”Pszczółka Maja i jej przygody” oraz ”Podniebny naród”. Jej popularność datuje się na lata 1915-1940. Pierwszy raz sfilmowano ją w roku 1925. Znany nam serial animowany to zaś dzieło z roku 1975, narysowane przez japońskie studio Nippon Animation.


”Szybszy Internet w niższej cenie”, czyli akcja promocyjna Netii

ZTE Axon 20 5G Extreme Edition został oficjalnie zaprezentowany

comments powered by Disqus