Rok koronawirusa w Polsce

Równo rok temu 4 marca wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Pacjent zero trafił wtedy do szpitala w Zielonej Górze. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad 1,7 mln Polaków, zmarło 44360 osób. Pod względem zgonów 2020 r. był najgorszym od czasów II Wojny Światowej.

Koronawirus wywołuje kilka objawów, z czego najważniejszym i najczęściej występującym jest wysoka (powyżej 38 stopni) gorączka oraz duszności i suchy kaszel. Ponadto mogą wystąpić:

– ból mięśni
– ogólne zmęczenie
– płytki oddech
– ból gardła

Na początku ubiegłego roku problem pandemii COVID-19 wydawał nam się odległy, dotyczył głównie Chin. Niedługo później koronawirus dotarł jednak do Europy. Na przełomie lutego i marca 2020 roku oczy Europy zwrócone były na Włochy. Tam sytuacja epidemiczna była najgorsza, odnotowywano kilkaset zakażeń dziennie.
W Polsce nie było jeszcze ani jednego, ale trwały intensywne przygotowania do nadejścia wirusa. Do końca marca 2020 roku było to już ponad 2,5 tysiąca zakażeń, w kwietniu 13 105, maju 24 165, czerwcu 34 775. Miesiącem gdzie jak dotąd odnotowano najwięcej przypadków jest Listopad, gdzie wykryto 620tys. infekcji.

27 grudnia 2020 roku ruszyły w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Jako pierwszy w Unii Europejskiej został zatwierdzony preparat firm Pfizer i BioNTech. Później dołączyły szczepionki firm Moderna i AstraZeneca.


Polska firma z umową na produkcję szczepionki na COVID-19

Nowa aktualizacja od APPLE iOS 14.5 beta 3

comments powered by Disqus