Martin Cooper twórca telefonu komórkowego

Kilka faktów na temat twórcy telefonu komórkowego o którym tak naprawdę nie wie zbyt wiele osób.

Martin Cooper: Martin Cooper urodził się 26 grudnia 1928 roku w Chicago, Illinois, USA. Studiował na Illinois Institute of Technology, gdzie uzyskał tytuł inżyniera elektryka.

Praca w Motorola: Cooper rozpoczął pracę w Motorola w latach 50. XX wieku jako inżynier. Pracując w Motorola's Communications Division, był zaangażowany w rozwój różnych technologii komunikacyjnych, w tym radiowych urządzeń przenośnych.

Wynalezienie telefonu komórkowego: W latach 70. Cooper kierował projektami związanymi z komunikacją przenośną w Motorola.
W 1973 roku, po kilku latach badań i prac projektowych, Cooper zaprezentował prototyp telefonu komórkowego, który miał możliwość bezprzewodowego połączenia z siecią telefoniczną.

Pierwsze połączenie: Pierwsze publiczne połączenie przy użyciu telefonu komórkowego zostało wykonane 3 kwietnia 1973 roku, gdy Martin Cooper zadzwonił z ulicy w Nowym Jorku na numer telefonu konkurencyjnej firmy, Bell Labs, aby poinformować ich o swoim wynalazku.

Motorola DynaTAC 8000X: Po kilku latach dalszych prac i rozwoju technologii, Motorola wprowadziła na rynek pierwszy komercyjnie dostępny telefon komórkowy, znany jako Motorola DynaTAC 8000X.
Telefon ten był dużych rozmiarów i ważył około 1 kg, ale był przełomem w dziedzinie komunikacji mobilnej.

Dalszy rozwój: Martin Cooper kontynuował pracę w Motorola, zajmując się dalszym rozwojem technologii telefonii komórkowej. Jego wkład w rozwój komunikacji bezprzewodowej jest niezwykle istotny dla dzisiejszego stanu technologii telekomunikacyjnych.


Na czym polega ładowanie indukcyjne

Pierwszy składany telefon

comments powered by Disqus