Taki będzie iPhone 16. Wiemy już praktycznie wszystko

Oczekiwania wobec nowej serii iPhone 16 są ogromne, a plotki i przecieki już teraz malują obraz tego, co Apple może zaprezentować w 2024 roku. Według najnowszych informacji, iPhone 16 ma przynieść znaczące zmiany w linii produktów, z szybszymi chipami, większymi rozmiarami dla linii Pro, ulepszeniami aparatu i możliwym nowym przyciskiem.

Większe wyświetlacze w modelach Pro

To może być największa zmiana w telefonicznej ofercie Apple’a od lat. Modele Pro mają zaoferować większe wyświetlacze, odpowiednio o przekątnych 6,3 cala i 6,9 cala. Zmiany te mają dotyczyć wyłącznie modeli iPhone 16 Pro, podczas gdy standardowe modele iPhone 16 mają pozostać tej samej wielkości, co modele iPhone 15. Nowe chipy A-serii, które mają być zbudowane na najnowszym węźle 3-nanometrowym N3E, mogą przynieść ulepszenia wydajności i sprawności.

Innowacyjne przyciski

Seria iPhone 16 ma wprowadzić innowacyjne zmiany w interfejsie użytkownika, w tym dodanie nowych przycisków, które mają na celu ułatwienie i urozmaicenie korzystania z urządzenia. Przycisk Akcji, który wcześniej był dostępny tylko w modelach iPhone 15 Pro, teraz zostanie rozszerzony na wszystkie cztery modele iPhone 16. To rozwiązanie ma na celu zapewnienie szybszego dostępu do określonych funkcji bez konieczności nawigowania po ekranie dotykowym.

Kolejną nowością jest Przycisk Zdjęć (Capture Button), który również ma być wprowadzony we wszystkich modelach iPhone 16. Ten przycisk ma działać jak przycisk migawki w cyfrowym aparacie, wykrywając różne poziomy nacisku do łapania ostrości, a następnie do zrobienia zdjęcia. Użytkownicy będą mogli przesuwać palcem po powierzchni przycisku, aby przybliżać i oddalać obraz, co jest nowością w telefonach.

Apple planuje również zastąpić tradycyjny przełącznik wyciszenia nowym przyciskiem, który ma oferować dodatkowe funkcje. Chociaż szczegóły na temat tych funkcji nie zostały jeszcze ujawnione, można przypuszczać, że przycisk ten będzie mógł być programowany do szybkiego uruchamiania wybranych aplikacji lub ustawień. Te zmiany wskazują na dążenie Apple do jeszcze większej personalizacji i efektywności obsługi iPhone'a, co z pewnością zostanie pozytywnie odebrane przez użytkowników.

Ulepszenia aparatu

Aparaty w iPhone 16 mają być jednym z największych atutów tej serii. Apple planuje wprowadzić szereg ulepszeń, które mają na celu podniesienie jakości zdjęć i wideo do nowego poziomu. Według najnowszych informacji, standardowe modele iPhone 16 mają otrzymać nowy układ pionowych soczewek aparatu, co ma umożliwić rejestrowanie przestrzennego wideo dla Vision Pro.

iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max mają zostać wyposażone w ulepszony 48-megapikselowy aparat Ultra Wide. To znacząca poprawa w porównaniu z obecnym 12-megapikselowym modułem w iPhone 15 Pro. Zwiększona rozdzielczość ma przynieść lepszą jakość zdjęć, szczególnie w słabym oświetleniu oraz większą elastyczność w edycji i postprodukcji. Dodatkowo, iPhone 16 Pro ma mieć możliwość nagrywania przestrzennego wideo w rozdzielczości 4K, co jest dużym krokiem naprzód w porównaniu do obecnej możliwości nagrywania wideo przestrzennego w rozdzielczości 1080p w iPhone 15 Pro.

W kwestii zoomu optycznego, zarówno iPhone 16 Pro, jak i iPhone 16 Pro Max mają oferować co najmniej 5-krotny zoom optyczny i 25-krotny zoom cyfrowy, dzięki zastosowaniu ulepszonej kamery tetaprism. Apple testuje również nową technologię powłoki antyrefleksyjnej "atomic layer deposition" (ALD), która ma być stosowana na soczewkach aparatu iPhone 16 Pro, aby zminimalizować efekty wewnętrznych odbić. Jeśli te informacje się potwierdzą, użytkownicy iPhone 16 Pro mogą spodziewać się mniejszej liczby nieoczekiwanych artefaktów na zdjęciach, szczególnie tych wykonanych w jasnych warunkach oświetleniowych.

Integracja ze sztuczną inteligencją

iOS 18 to kolejna odsłona systemu operacyjnego Apple, która wprowadza szereg nowych funkcji i usprawnień, mających na celu uczynienie iPhone'a 16 jeszcze bardziej osobistym, funkcjonalnym i inteligentnym urządzeniem. Jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian jest nowa możliwość personalizacji ekranu głównego, pozwalająca użytkownikom na dowolne rozmieszczanie aplikacji i widgetów. Ponadto, centrum sterowania zostało przeprojektowane, oferując nowe grupy kontrolek, które można obsługiwać płynniej dzięki jednemu, ciągłemu przesunięciu w dół na ekranie głównym.

W dziedzinie fotografii, iOS 18 przynosi największe dotychczasowe przeprojektowanie aplikacji Zdjęcia, automatycznie organizując biblioteki zdjęć w nowym pojedynczym widoku i tworząc pomocne nowe kolekcje, które ułatwiają dostęp do ulubionych zdjęć. Użytkownicy mogą również cieszyć się nowymi sposobami interakcji z tekstem w iMessage, w tym animowanymi efektami, które mogą być stosowane do dowolnej litery, słowa, frazy lub emoji.

Apple Intelligence to nowy system inteligencji osobistej dla iPhone'a, iPada i Maca, który łączy moc modeli generatywnych z kontekstem osobistym, aby dostarczać użytkownikom usługi oparte o generatywną SI. System ten jest głęboko zintegrowany z iOS 18 i wykorzystuje moc układu scalonego Apple do rozumienia i tworzenia języka oraz obrazów, podejmowania działań w różnych aplikacjach i korzystania z osobistego kontekstu, aby upraszczać i przyspieszać codzienne zadania. Apple Intelligence wprowadza również nowe narzędzia pisania, które pomagają znaleźć odpowiednie słowa niemal wszędzie, gdzie użytkownik pisze, oraz umożliwiają streszczanie długich tekstów w sekundy i minimalizowanie niepotrzebnych zakłóceń dzięki priorytetowym powiadomieniom. Niestety, Apple zdecydował się wykluczyć Polskę z tej rewolucji i Apple Intelligence nie będzie dostępny dla języka polskiego.

Cena i data premiery

Apple planuje ujawnić nową serię iPhone'ów 16 na dedykowanym wydarzeniu sprzętowym we wrześniu 2024 r. Tradycyjnie, po ogłoszeniu nowych modeli iPhone'ów, ich wprowadzenie na rynek ma nastąpić mniej więcej dziesięć dni później. Na podstawie historycznych danych, przewiduje się, że Apple ogłosi iPhone'a 16 na dedykowanym wydarzeniu keynote dnia 10 września 2024 roku, a oczekiwany termin wprowadzenia na rynek to prawdopodobnie piątek, 20 września.

Jeśli chodzi o cenę, nie pojawiły się jeszcze znaczące plotki dotyczące potencjalnego wzrostu cen, więc można przypuszczać, że ceny za linię iPhone'ów 16 będą podobne do cen iPhone'ów 15 w momencie ich premiery. To oznacza, że konsumenci mogą oczekiwać, że ceny będą konkurencyjne i dostosowane do różnych wariantów modelowych, takich jak iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max.


Motorola Razr 50 i S50 Neo: Nowa Era Składanych Telefonów

Nowości w Świecie Telefonów Komórkowych

comments powered by Disqus